TÚRABÁZIS.hu

Balkány

Balkány település adatok:

neve (2014.):
Balkány
rang:
város
rangot kapta:
2004. évben
területe (2014):
8999 ha (hektár)
lakások száma (2014):
2468 db
lakosság szám (2014):
6468 fő
lakosság szám (1910. évben):
5765 fő

Balkány település címere:

Balkány település címere A település címere kékkel gallérozott, arannyal és vörössel hasított, álló, reneszánsz pajzs. A jobb oldali (arany) mezőben lebegve, vörössel fegyverzett, letépett fekete sasfő balra tekint, csőrében élével ugyancsak balra forduló, bíbor harci szekercét tart. A bal oldali (vörös) mezőben fokával jobb felé mutató, álló helyzetű, lebegő ezüst ekevasat jobbról kétkalászos arany gabonaszál, balról zöld száron aranyló bugájú nádszál és természetes színű (barna) sásbuzogány övez. Az alsó ékként benyúló kék gallérozás aranyudvarán zöld fészekben három ezüstös, felfelé tátogó fiókáját táplálja saját vöröslő vércseppjeivel egy kiterjesztett szárnyú, fejét jobbra hajtó (a Gencsy család címeréből átemelt) ezüstpelikán.

A pajzsfőn ezüst csőrsisak fordul enyhén jobbra, nyakvértjén aranyláncon bíbor medál csüng. A sisakról induló foszlányok fölött smaragdokkal, rubinokkal és zafírral díszített abroncsú, ötágú (három rubinnal ékes levél között két gyöngy), nyitott, aranyleveles korona látható; fölötte a sisakdísz: aranypaszományú vörös mundéros vágott jobb kar, kezében ezüstszablyát markol. A harci sisak felhívja a figyelmet a balkányiak hősies hazaszeretetére, hiszen Dózsa parasztseregében éppúgy ott találjuk őket, mint a török ellenes harcokban, Rákóczi vitézlő rendjében, 1848/1849 hőseinek sorában vagy a két világháború vérzivatarában egyaránt. A sisakdísz elsősorban a törökdúlás idejét idézi, amikor másfél évszázadon át a hadak járásától szenvedett a vidék, s Balkányt két ízben is (1578, 1661) porig rombolták, de az elmenekült nép mindig visszatért és újjáépítette otthonát.

A vörös mező a település véráldozataira emlékeztet. A mezőgazdaságra, mint évezreden keresztül meghatározó termelési ágra, céloz a mezőben fellehető ekevas, amely a város első, 1815-ből fennmaradt pecsétjének képén is szerepel.

A korona a település autonómiáját: önkormányzati önállóságát, függetlenségét hivatott kifejezni, a kék-ezüstfoszlányok a táj egykori és mai természeti adottságaira, a vörös-arany foszlányok pedig az életet fenntartó mezőgazdasági termelő munkára utalnak. Az akantusz-leveleket mintázó foszlányok: jobbról vörös és ezüst, balról kék és arany. A címer alatt kétszer megtört és kétszer hajlított aranyszalagon feketével a „BALKÁNY” felirat olvasható.

Balkány település területi besorolások:

Megye (2014):Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Járás (2014):Nagykállói (1550)
irányítószám(ok):4233 , 
Földrajzi tájegység besorolás:
kistáj:Közép-Nyírség
kistájcsoport:Nyírségi homokvidék
középtáj:Nyírség
nagytáj:Alföld
1914. évi közigazgatási besorolás:
Vármegye (1914):Szabolcs vármegye
Járás/pozíció (1914):Nagykállói járás

Balkány település elhelyezkedése, térképek:

GPS koordinátái (WGS-84):
N47.7713 E21.8562 GPX
Megjelenítés térképeken:
utca térkép:

Balkány település web és közösségi média kapcsolatok:

WikiPédia.hu: hu.wikipedia.org/wiki/Balkány
Hivatalos weboldal: www.balkany.hu/


Címke, #hashtag, keresési segítség:

tbtelepadatlap település látnivaló turisztikai attrakció túra turista turizmus ország magyarország hungary balkány tbnincsfoto gps koord koordináta gpskoordináta pozíció földrajzi hely hol van tbvankoordinata tbvancimerleiras tbvancimerkep